First Article Inspection (FAI) Eğitimi

First Article Inspection (FAI) Eğitimi

İlk üretim çalışmasında yeni veya revize edilmiş bir parça üretildikten sonra, ilk üretim çalışmasının rastgele bir örneğini inceleyerek tüm gereksinimlerin (belirli teknik resimler ve spesifikasyonlar gibi) karşılandığından emin olmak gerekir. Buna İlk Ürün Denetimi (FAI) denir. (FAI), bir üretim sürecinin planlanması, üretilmesi ve doğrulanması sürecidir. İlk Ürün Denetim Raporu (FAIR), her numunenin müşterinin spesifikasyonlarına göre üretildiğini ve denetlendiğini belgeleyen belgedir.
FAI süreç gereksinimlerini mümkün olan en geniş ölçüde standartlaştırır ve havacılık, uzay ve savunma ürünlerinin doğrulanması için tutarlı süreç ve dokümantasyon gereksinimleri sağlamak için dünyanın dört bir yanındaki kuruluşlar tarafından tedarik zincirinin tüm seviyelerinde kullanılabilir. Kullanımı, kuruluşa özgü gereksinimlerin azaltılması veya ortadan kaldırılması ve iyi uygulamaların daha geniş bir şekilde uygulanması yoluyla kalite, program ve maliyet performansının iyileştirilmesi ile sonuçlanmalıdır. Bu standart, öncelikle havacılık, uzay ve savunma endüstrisi için geliştirilmiş olsa da, standartlaştırılmış bir FAI sürecine ihtiyaç duyulan diğer endüstri sektörlerinde de kullanılabilir.
(AS9102- Rev-C ) Yetkinlik kazanmak mı istiyorsunuz ? Bize ulaşın Gereklilikleri belirleyip birlikte dolduralım. ‘’KALİTEDE HERZAMAN YANINIZDAYIZ’’